חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

שליחות משפטית: מה זה – ומי צריך אותה?

בין אם זקוקים להעביר מסמך לעורך דין ובין אם מבקשים להגיש כתב תביעה או אישור מעבדה, נראה שמדובר בשליחות יחסית מורכבת. מדובר בשליחות שמצריכה רמה הרבה יותר גבוהה של אמינות ומקצועיות, מאשר מצב שמתייחס לשליחה רגילה. כפי שמתחיל להתבהר, שליחת משפטית אינה יכולה להסתכם רק במסירת הפריט ליעד, אלא בין היתר נדרש לשמור על המשלוח כראוי (תלוי סיטואציה), נדרש לתעד את מעמד המסירה, נדרש לוודא שהכתובת אכן מדויקת ונדרש לאמת שמקבל המשלוח הוא אכן היעד הרצוי, כך שלא נוצר בלבול.

שליחות משפטית אינה שליחות רגילה

מעבר לנאמר, שליחות משפטית נדרשת להתבצע במהירות האפשרית (במיוחד כאשר עובדים מול עורכי דין), צריכה להציע מעטה של סודיות וצריכה לדעת להתנהל מול סך האישורים הכרוכים, ובו זמנית לוודא שכמה שפחות אנשים יהיו מעורבים במשימה (לטובת שמירה על מעטה סודיות). מכאן שאם מחפשים ספק שמאפשר שירות שליחות משפטית, טוב להכיר שהשירות אכן קיים, כך שאין צורך להתפשר על שירותי שליחויות רגילים.

קהל יעד

לצד עורכי דין שנעזרים רבות בשירות, גם נמצא אנשי נדל"ן שנדרשים לחתום במהירות על מגוון טפסים (ולו כדי לסגור עסקה), אנשים פרטיים שמבקשים לקדם הליכי תביעות, אנשי רפואה שעובדים עם בדיקות מעבדה רגישות, אנשים פרטיים שמבקשים לשלוח כראוי צוואה וכדומה. מכאן שניתן להיות עורך דין או יזם נדל"ן, עסק גדול או אדם פרטי, לקוח קבוע או לקוח חד פעמי. הרעיון הוא שכל מי שזקוק לשירות מהיר ויעיל שמאפשר להיות בטוח שהחבילה תגיע לנמען בבטחה, מוצא בשירות סיוע משמעותי.

שליחות משפטית: מה זה - ומי צריך אותה?

מקצועיות היא שם המשחק

שליחות משפטית צריכה לדעת לעמוד ביעדים, להגיע למיקום הנכון, לוודא שהחבילה נמסרה כראוי לנמען וכמובן שגם לתעד את הדברים. כמו כן, בין אם מדובר בשליחת חוזה עבור חתימה ובין אם מדובר במסירת זימון, טוב להכיר כתובת שמתמחה בתחום. עומדים לבחור חברה? יש לבחון האם היא יודעת להעניק משלוחי אקספרס, מקפידה על סודיות, מהם המחירים וכיצד נערכת החפיפה של אנשי הצוות. מתלבטים האם לבצע את המשלוח לבד? חשוב לדעת שכל עוד הסוגיה שעומדת על הפרק משפטית, מוטב להשאיר את דבר השליחות לבעלי מקצוע. מדוע? לא חסרים מקרים שבהם שליחה חובבנית הובילה לביטול תביעה.

סוגיות שעמן שליחות משפטית נדרשת להתמודד

לא כל משימת שליחות נתפסת כפשוטה. לעיתים נדרשים להשקיע במחקר מקדים לגבי הכתובת הנכונה. לעיתים נדרשים לבצע שיחה עם הנמען כדי לאמת זהות. לעיתים נדרשים להסוות את הזהות כדי שהנמען לא יתמרן את הסיטואציה. לעיתים נדרשים להתמודד עם תגובות לא נעימות (למשל כאשר מדובר בהוצאה לפועל). לעיתים נדרשים להחזיק באישור מיוחד כדי לבצע את השליחות וכמובן שתמיד נדרשים לתעד היטב את סך שלבי השליחה.

מספר דגשים חשובים

עומדים להיעזר בשירותי שליחות משפטית? ובכן יש כמה דברים שעליכם לקחת בחשבון. ראשית יש לוודא שמדובר בחברה מנוסה. שנית יש לוודא שהחברה לוקחת אחריות במידה והמשלוח אינו מגיע בזמן (או אינו מגיע ליעד כנדרש), ויש לחשוד אם החברה מתעקשת לדעת מהו טיב החבילה – אין זה מעניינה. מבחינת מחיר, נציין שמאוד תלוי האם מדובר בשליחות חד פעמית, בשליחות שמצריכה עבודת רקע, בשליחות מסובכת, בשליחות שדורשת להגיע בשיא המהירות, תלוי אם הלקוח הוא עורך דין שזקוק לקצב עבודה שונה וכדומה. באופן כללי המחיר אינו עולה יותר מכמה עשרות שקלים בודדים, כך שאם מבקשים לקבל סיוע עבור שליחה חשובה או משפטית, טוב לדעת שקיים מענה מקצועי וייעודי.

נגישות