חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

Occupy WiFi פרויקט – מפלגת הפיראטים דוחפת בכל הכוח

אם עדיין אינכם מכירים את מפלגת הפיראטים והפרוייקט המעניין של, אוקופיי וויי פיי – כדאי לכם להישאר. רבים שומעים את השם ולא כל כך מצליחים להבין על מה מדובר. ובכן, מפלגת הפיראטים היא רעיון שצץ במקומות שונים בעולם. היא מחברת רעיונות של רדיקליזם סוציאליסטי עם מונחים עכשוויים ומאמצת גישות פעולה מודרניות למחאות ישנות. ההתפתחויות הטכנולוגיות הרבות בתחום המידע, האינטרנט והחיבוריות ברשת הובילו לרעיונות חדשים גם בפוליטיקה. אחד הרעיונות הללו הוא של נציגים אשר נשלחים על ידי ציבור אשר מקבל את ההחלטות באופן של הצבעה דרך הרשת. כך הנציגים עצמם הם רק צינור המעביר את אותן החלטות לבתי הנבחרים השונים, בארץ מדובר כמובן על כנסת ישראל. הרעיון הוא שאותו נציג יצביע לא לפי צו מצפונו אלא לפי החלטות ההמון ששלח אותו. עד היום הניסיונות להגיע לכנסת לא צלחו כאשר הרשימה נכשלה לגבש את מספר המנדטים אשר יעבור את אחוז החסימה לבחירה והכנסת נציגים לכנסת. במישור החברתי והפוליטי הרחב, מפלגת הפיראטים היא יותר מרק נסיון להגיע לכנסת. היא מפעילה מחאות שונות ומשונות אשר נוגעות בנושאים שונים, על אחת מהן שווה להרחיב את הדיבור.

Occupy WiFi פרויקט - מפלגת הפיראטים דוחפת בכל הכוח

אוקופיי וויי פיי – המחאה העממית דרך הראוטרים

כל אמצעי תקשורת שבא אל העולם, גויס באופן די מיידי לצורך מחאות שונות ואפילו הפגנות. כך קורה כמובן גם עם האינטרנט. מחאת האוקופיי וויי פיי לוקחת את הנושא הזה למקום אחר. הם שואלים את השאלה: מהו בכלל האינטרנט? האם האינטרנט הוא ישות אחת ויחידה כפי שכולנו מכירים אותה או שיש הרבה אינטרנטים.

הפרוייקט מציע לאנשים שונים להקים רשתות סגורות מהן הם ישדרו לאוויר תכנים ומידע בנושאים מגוונים. מה שמאפיין את השידורים הללו הוא שהם לא מחוברים לאינטרנט אלא למחשב של אותו משתמש. כך, מי שמתחבר או מתחברת לאותה רשת, נניח ממחשב נייד בבית קפה, מגיע/ה למחשב שרק נראה כמו האינטרנט. אנשי המחאה מציעים לשדר תכנים מתסיסים שונים ואפילו לאפשר למשתמשים לצפות בתוכן מוגן על ידי מנויים בתשלום – פעולה אשר לכאורה איננה חוקית.

אנשי אוקופיי וויי פיי רואים את הפעולה שלהם כמשהו על התפר שבין הפגנה למיצג אומנותי, ממש כמו גרפיטי על קירות בניינים. הם נותנים עצות שימושיות באשר לסוג הראוטר שיש להשתמש בו וממליצים לא לנתק אותו לפני תום שלוש שעות לפחות. הם מגדירים את הפעולה הזו כסיזיפית אבל אומרים שזה חלק מהמשחק. מי שרוצה לראות תוצאות, צריך לקחת חלק במשחק הפוליטי הסיזיפי.

ניתן לראות את הפרוייקט הזה בכל מיני פרספקטיבות וזה לא המקום להיות שיפוטיים לגביו. מדובר אחרי הכל בפעולה אשר מתבצעת במרחב האלקטרומגנטי וככזאת, היא לפחות אינה אלימה ואינה גורמת להרס של מבנים ולכן, אם היא באה במקום ציורי גרפיטי שונים, אולי היא אפילו מבורכת.

נגישות