אילו הכנות נדרשות לקראת ילד ראשון במשפחה?

ככל שהציפייה לקבל את ילדכם הראשון למשפחה גדלה, טבעי להתמלא בהתרגשות. המסע המדהים הזה אל ההורות הוא חוויה משנת חיים, כזו שללא ספק תעצב את חייכם בדרכים שלא יכולתם לדמיין. ההכנות הנפשיות והחומריות שאתם עושים עכשיו יסללו את הדרך למעבר חלק יותר לפרק חדש זה. החל מהסתגלות לשינוי בשגרה ועד ליצירת בית בטוח והיערכות כלכלית, כל צעד שאתם עושים הוא צעד משמעותי לקראת הבטחת רווחתו של התינוק שלכם. במאמר זה נציע תובנות ועצות מעשיות שיעזרו לכם בהתמודדות עם השינוי בחייכם.

הכנה נפשית

 • אמצו את השינוי: אחד הצעדים הראשונים בהכנה נפשית לילד הראשון שלכם הוא לאמץ את השינוי בלב שלם. חייכם עומדים להשתנות וחיוני לקבל מציאות זו. הכירו בכך שהשגרה תשתנה, סדרי העדיפויות ישתנו והדינמיקה של מערכת היחסים שלכם עשויה גם להשתנות. תקשורת פתוחה עם בן הזוג היא המפתח כאשר שניכם מסתגלים לתפקיד החדש של ההורים.
 • למדו על הנושא: ידע הוא כוח כשמדובר בהורות. קחו את הזמן כדי ללמוד על הריון, על לידה ועל טיפול בתינוק. השתתפו בשיעורי הכנה ללידה, קראו ספרי הורות והתייעצו עם אנשי מקצוע בתחום הבריאות. הבנת השלבים השונים של ההיריון והצרכים של התינוק יעזרו לכם להרגיש בטוחים יותר ומוכנים.
 • בנו מערכת תמיכה: גידול ילד אינו מאמץ רגעי. צרו קשר עם חברים ועם בני משפחה שיש להם ניסיון בהורות. העצות והתמיכה שלהם יכולות להיות יקרות ערך בימים הראשונים של ההורות. בנוסף, שקלו להצטרף לפורומים מקוונים של הורות או לקבוצות תמיכה שבהם תוכלו ליצור קשר עם הורים לעתיד אחרים ולשתף את החששות והחוויות שלכם.
 • ניהול מתח וחרדה: זה טבעי לחלוטין להרגיש שילוב של התרגשות וחרדה ככל שתאריך הלידה המשוער מתקרב. מצאו דרכים בריאות לטפל במתח ובחרדה, כגון תרגול טכניקות הרפיה, מיינדפולנס או יוגה. זכרו שזה בסדר לבקש עזרה בעת הצורך, ופנייה לתמיכה מקצועית ממטפל או יועץ היא תמיד אופציה.
 • שוחחו על סגנונות הורות: קחו את הזמן לדון בסגנונות ההורות ובציפיות שלכם עם בן או בת הזוג. הבנת הערכים והאמונות אחד של השני בנוגע למשמעת, שגרות שינה והיבטים אחרים של הורות תעזור לכם ליישר קו עם הגישות השונות ולהימנע מקונפליקטים מיותרים בהמשך.

 

הכנה חומרית

 • צרו חדר ילדים בטוח: הכנת חדר הילדים של תינוקכם היא חלק חיוני בהתכוננות לקראת בואו. ודאו שהחדר בטוח על ידי אבטחת רהיטים והרחקת חפצים קטנים מהישג יד. השקיעו בעריסה, בשידת החתלה ובריהוט חיוני אחר. הצטיידו בבגדי תינוקות, בחיתולים ובמוצרי היגיינה לתינוקות.
 • רכשו ציוד לתינוקות: מעגלות ילדים ומושבי בטיחות ועד מנשאי תינוקות וכיסאות מוגבהים, יש מגוון רחב של ציוד לתינוקות שיש להביא בחשבון. בדקו ובחרו מוצרים בטוחים, מעשיים ומתאימים לאורח החיים שלכם. אל תשכחו להתקין את מושב הבטיחות כראוי ברכב שלכם לפני היציאה מבית החולים.
 • הנקה או תמ"ל: בין אם אתם מתכננים להניק, להאכיל מבקבוק או לשלב את שניהם, חיוני להחזיק את הציוד הדרוש בהישג יד. להנקה, השקיעו בכיסא הנקה נוח ובמשאבת חלב במידת הצורך. להאכלה מבקבוק, רכשו בקבוקים, פורמולה וציוד חיטוי.
 • התכוננו כלכלית: ההיבט הכלכלי של ההורות הוא משמעותי. צרו תקציב שמביא בחשבון את ההוצאות הגדלות הקשורות לגידול ילד, כולל חיתולים, פורמולה, ביגוד ובריאות. שקלו לפתוח חשבון חיסכון להוצאות החינוך העתידיות של ילדכם.

רגע הלידה: לידה טבעית בבית חולים

בתוך כל ההכנות, חשוב להיות מוכנים לרגע שבו התינוק מגיע. לפני הלידה עליכם:

 • לארוז תיק לבית חולים: הכינו תיק עם פריטים חיוניים כמו ביגוד, כלי רחצה ומסמכים חשובים זמן רב מראש. אתם לא רוצים לאסוף את הפריטים האלה בלחץ ברגע האחרון.
 • לדעת איזו לידה תרצו: שוחחו על תוכנית הלידה עם רופא הנשים. בעוד שכל חווית לידה היא ייחודית, הורים רבים בוחרים בלידה טבעית בבית חולים. תוכנית הלידה מתארת את העדפותיכם ללידה, כולל אפשרויות לטיפול בכאב ומי שיהיה נוכח במהלך הלידה.

לסיכום

כאשר אתם מתכוננים להולדת ילדכם הראשון, חשוב לאמץ את השינויים שההורות תביא, לרכוש ידע באמצעות למידה ולבנות מערכת תמיכה איתנה. אלה הם היבטים חיוניים של המוכנות הנפשית שלכם. מבחינה פיזית, יצירת סביבה בטוחה ומטפחת בחדר הילדים של התינוק, רכישת ציוד חיוני לתינוקות ותכנון ההיבט הכלכלי ממלאים כולם תפקידים מכריעים בהבטחת מעבר חלק להורות. כאשר אתם עומדים על סף חוויה משנת חיים זו, זכרו שכל החלטה שתקבלו, כל רגע של הכנה, יתרום לרווחתה ולאושרה של משפחתכם הגדלה. עם צעדים אלה, תוכלו לצאת למסע מדהים זה של הורות בזרועות פתוחות, מצוידים בידע כדי לעמוד מול האתגרים והשמחות שעתידים לבוא.

 

 

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.

נגישות