חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

תביעות לפינוי מושכר: איך זה עובד?

מחלוקות בין שוכרים לבעלי נכסים יכולות להגיע למצבים לא פשוטים כמו למשל אם אחד הצדדים לא מכבד את תנאי החוזה שנחתם ביניהם. כאשר שוכרים מסרבים לפנות נכס מושכר למרות התנאים וההסכמים הברורים, ניתן להוציא לפועל אפשרויות משפטיות בדמות תביעות לפינוי מושכר. בין אם אתם בעלי נכס המבקשים להגן על זכויותיכם ובין אם אתם מתכננים להשכיר נכס בקרוב ורוצים לדעת מה קורה במקרים שבהם יש צורך לפנות דיירים המתגוררים בנכס, חשוב שתבינו את המסגרת המשפטית סביב נושא זה כדי להבטיח פתרון הוגן למחלוקת מורכבת כמו זו. מהי המשמעות בפועל של תביעת פינוי מושכר? מתי מגישים אותה? מהם שלבי התהליך? על כך ועוד – במאמר הבא.

מהי תביעת פינוי מושכר?

אחת הפעולות הראשונות שיש לבצע כאשר משכירים נכס הוא חתימה משותפת על חוזה. חוזה הוא מסמך משפטי המרכז תחתיו את כל ההגבלות והתנאים הרלוונטיים לאותו מקרה – ובמקרה זה, לעניין ההשכרה. מטרתו העיקרית של החוזה היא לשמור על זכויותיהם של כל הצדדים, גם של הצד המשכיר וגם של הצד השוכר, ולהבטיח התנהלות מכבדת לאורך כל התקופה. עם זאת לצערנו קיימים לא מעט מקרים שבהם שוכרים אינם עומדים בתנאי החוזה, אינם משלמים את דמי השכירות שנקבעו בו, אינם מוכנים לעזוב את הנכס למרות בקשותיו של המשכיר או אפילו משחיתים וגורמים לנזק בנכס. תביעת פינוי מושכר נכנסת לתמונה בדיוק במצבים כאלה, שבהם חלה הפרה יסודית של חוזה השכירות, שמשמשת עילה להגשת התביעה. אם אתם מעוניינים בקבלת מידע נוסף בנושא, היכנסו לקישור ותקבלו תשובות לכל השאלות.

 

 

מתי מגישים תביעה לפינוי מושכר?

כשמדברים על הפרה יסודית של חוזה השכירות, המשמשת כעילה להגשת תביעה לפינוי מושכר, הכוונה היא להפרה שאיננה זמנית או חד פעמית. למשל, אם השוכר שלכם הודיע לכם מראש שההמחאה שהעביר לכם עלולה לחזור, מדובר בבעיה זמנית שניתן לפתור אותה. אם הוא עדכן אתכם שהוא נמצא כרגע בתקופה לחוצה כלכלית ומבקש לדחות את תשלום דמי השכירות, גם זו בעיה זמנית או מקרה חד פעמי. לעומת זאת, במקרים שבהם אותה בעיה שהתחילה באופן נקודתי נמשכת והחובות מצטברים, אין מנוס מלפנות להליכים משפטיים. מקרה נוסף שעלול להצריך התערבות משפטית היא כאשר תקופת השכירות הסתיימה והשוכר לא מוכן לפנות את הנכס, וחלפו מאותה תקופה 90 ימים. אם התנהלותו של השוכר מהווה מטרד לשכנים, אם הוא משחית את עיצוב המטבח היקר או את אחד החדרים האחרים באופן שאינו ניתן לתיקון ואפילו במקרים שבהם הוא אינו מוכן לשלם ועד בית באופן עקבי, ניתן לפנות להליך משפטי.

איך מגישים תביעה לפינוי מושכר?

תביעה לפינוי מושכר נועדה להגן על המשכיר והיא מאפשרת לנהל הליך משפטי קצר, שבסיומו יתקבל פסק דין שיאפשר את פינויו של השוכר כמעט באופן מיידי. יש לזכור שבמסגרת הליך זה התמורה היחידה שיקבל המשכיר היא עצם הפינוי של השוכר ולא הכסף שהוא חייב לו. אם נגרמו לכם הפסדים כלכליים בעקבות השכרת הנכס, תוכלו לפנות להליכים משפטיים נוספים בהמשך, ובמקרים חריגים ניתן לבצע את פסק הדין גם בהוצאה לפועל. אל תביעת פינוי המושכר עליכם לצרף את כל המסמכים החשובים הרלוונטיים לכך התומכים בטענותיכם, כולל חוזה השכירות, התכתבויות ביניכם לבין השוכר ועוד. מעבר לכך עליכם להוסיף גם תצהיר עדות שלכם ותצהירי עדים רלוונטיים. אגרת התביעה שעליכם לשלם היא 703 ₪ (נכון לשנת 2023). מומלץ מאד לעשות זאת בעזרתו של עורך דין המתמחה בתביעות מסוג כזה כדי לוודא שההליכים המתקיימים תואמים את החוק ועומדים בו.

לסיכום

לא פשוט להתמודד עם שוכר שמסרב להתפנות מהנכס, לא משלם שכר דירה ובאופן כללי מפר את חוזה השכירות. אולם חשוב לזכור את הכלי המשפטי היעיל שיכול לעזור בדיוק במקרים כאלה, שהוא הגשת תביעה לפינוי מושכר. ההליך לא מורכב מדי והוא זה שיכול להחזיר לכם, כמשכירים של נכס, את השקט שבו אתם חפצים, ולעזור לכם לפתוח דף חדש בכל מה שקשור להשכרת הנכס היקר לליבכם.

נגישות