חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

כל מה שרציתם לדעת על תמ"א 38 – ועל התרומה שלו לחידוש פני העיר והעלאת איכות החיים

תוכנית תמ"א 38 נחשבת לתוכנית פורצת דרך בעולם הנדל"ן והדיור, וזאת בעקבות ריבוי של פרויקטים בכל רחבי הארץ אשר קיבלו היתר לטובת חיזוק המבנה מפני רעידות אדמה אך גם הקמה של יחידות דיור נוספות, כחלק מהבנה כי מדובר בהזדמנות להגדיל את היצע הדירות באזורי ביקוש. למעשה, לתוכנית הזו יש תרומה משמעותית לחידוש של פני בערים לצד העלאת איכות החיים של דיירים אשר בזכות התוכנית הזו יכולים לקבל דירה משופצת וכן בניין מתוחזק, ללא עלות כספית מצידם. מה חשוב לדעת אודות תוכנית המתאר הזו וכיצד היא משפיעה על שוק הנדל"ן התוסס בישראל? להלן הפרטים.

תמ"א 38 – התחדשות עירונית מואצת

תוכנית מתאר תמ"א 38 אושרה לראשונה בשנת 2005, כאשר במקור התוכנית הזו הייתה מיועדת בעבור חיזוק של מבנים מפני רעידות אדמה. מבנים שנבנו לפני שנת 1980 נחשבים למבנים מסוכנים למגורים, ועל כן החליטה הממשלה ביחד עם משרד השיכון לקדם את התוכנית הזו אשר מאפשרת ליזמים כמו גם חברות נדל"ן לקבל תמריצים כספיים לטובת ביצוע הפרויקט. בתחילה אושרה התוכנית הזו למשך כ-5 שנים, אולם מאז היא חודשה שוב ושוב, מתוך הבנה כי מדובר בהזדמנות מצוינת לא רק לחזק מבנים מסוכנים (כאשר על פי ההערכות ישנם עשרות אלפי בנינים כאלה במדינת ישראל) אלא גם מתוך מטרה לחדש את פני העיר, בעקבות שיפוץ מקיף המתבצע על ידי חברות ויזמים מובילים. יחד עם זאת, לתמ"א 38 יתרונות וחסרונות, עליהם נפרט כעת, כל זאת מתוך מטרה להוביל להנגשה של מידע אשר מאפשר לכם כדיירים שהבניין שלהם מועמד לתמ"א 38 לקבל החלטות מושכלות.

מה היתרונות של תמ"א 38?

התוכנית הזו מהווה בעבור בעלי דירות יתרון מובהק, וזאת בשל היכולת להעלות את ערך הדירה בשיעור של כ-30% בממוצע. נוסף לכך, דיירים מקבלים במסגרת הפרויקט הזה מהיזם או הקבלן אפשרת לשיפוץ נרחב של הדירה עם תוספת של מרפסת, ממ"ד או חדר נוסף, בהתאם לתנאים שנקבעו במעמד החתימה. כאשר לוקחים בחשבון כי התוכנית הזו מאפשרת לחזק את המבנה כנגד רעידת אדמה אבל גם לשפץ אותו, כאשר בניגוד לתוכנית של פינוי בינוי, קבלת ההיתר לביצוע של תמ"א 38 הוא יחסית קצר יותר. במדריך הזה תמצאו את כל מה שצריך לדעת רגע לפני החתימה על החוזה, כל זאת מתוך מטרה להוביל לייצוג הולם בעבור כל הדיירים אשר משרת את האינטרסים ואף יוצר מערך אשר מאפשר להוביל לקידום של התוכנית הזו על הצד הטוב ביותר.

 

 

חסרונות תמ"א 38

בשנים האחרונות אנו עדים ללא מעט סיפורים של דיירים אשר חתמו עם יזמים על אישור לביצוע של תמ"א 38, אולם בפועל לא קיבלו את הדירות שלהם בזמן או שהפרויקט התעכב ונמשך במשך שנים ארוכות, מה שהוביל לעוגמת נפש כמו גם נזקים משמעותיים. צריך להבין כי מדובר בפרויקט ארוך טווח המחייב הבנה מעמיקה לגבי ההשלכות מצד הדיירים, בייחוד על רקע ההבנה כי מדובר בתוכנית אשר נועדה להעלות את איכות החיים בזכות קבלת בניין מחוזק ומשופץ, בהתאם ללוחות הזמנים שנקבעו מראש ועם ליווי מקצועי המתבצע על ידי עורך דין המתמחה בתחום.

לסיכום

פרויקט התחדשות עירונית במסגרת של תמ"א 38 משפיע על שוק הדיור במדינת ישראל, הן בשל חיזוק של מבנים ושיפוץ לצד הגדלת היצע הדירות בעקבות בנייה של דירות חדשות. אולם, צריך לזכור כי מדובר בפרויקט משמעותי הכרוך ביתרונות כמו גם חסרונות שאותם צריך להביא בחשבון, רגע לפני שמתחילים בקידום של הפרויקט בבניין שלכם.

נגישות