חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

מתי עושים בדיקת PCR ומתי אנטיגן? המדריך המלא לבדיקות קורונה

לא מעט זמן עבר מאז פברואר 2020, מאז התגלה בארץ החולה המאומת הראשון לקורונה, כך שלאחר שלל סגרים, הנחיות ושינויים בשגרה נהפכנו למומחים בתחום. אי לכך מאוד ייתכן שאתם יודעים כיצד עושים בדיקת קורונה ביתית, ואף יודעים לדקלם כמה זמן נדרשים להישאר בבית מרגע החשיפה. עם זאת, עדיין יש לא מעט סימני שאלה. מכאן שאם גם אתם נדבקתם, עומדים לטוס, או פשוט מבקשים לבקר בני משפחה מבוגרים מבלי לסכן אותם, מוזמנים להבין פעם אחת ולתמיד מתי עושים בדיקת PCR ומתי בדיקת אנטיגן. מוזמנים להבין מהם ההבדלים והיכן ואיך ניתן לבצע את הבדיקות השונות.

בדיקת PCR

נכון להיום יש 2 בדיקות קורונה עיקריות. ישנה בדיקת PCR וישנה בדיקת אנטיגן. מהם ההבדלים ובאלו תרחישים נחוצה כל בדיקה? ובכן בדיקת PCR נחשבת בדיקה הרבה יותר מדויקת (נעזרים במעבדה), אך מצד שני לתוצאות שלה לוקח יותר זמן להגיע. אומנם מדובר בסה"כ 48 שעות, אך הרבה פעמים אנשים שעושים בדיקת קורונה מסוג PCR מגלים שזהו בפרק זמן משמעותי שמונע לבצע מגוון משימות נדרשות, כגון הגעה לעבודה, עלייה לטיסה וכדומה. אי לכך טוב לדעת שכיום ניתן להשיג תוצאות בדיקת PCR באופן מאוד מהיר, כך שכבר לאחר 24 שעות ואפילו בתוך 4 שעות בלבד התשובה מגיעה.

בדיקת אנטיגן

מהי אם כן בדיקת אנטיגן? ובכן בדיקה זו נחשבת פחות רגישה, בעיקר כיוון שהיא אינה נשלחת למעבדה. כאן נמצא את שלושת סוגי הבדיקות הבאות:

 

 

  • בדיקת אנטיגן ביתית – בדיקות שניתן לרכוש באופן עצמאי ולבצע לבד בבית, בהתאם להוראות שעל גבי האריזה. בתוך 5 דקות ישנה תשובה. עם זאת, אם רוצים להיות מוגדרים כמחלימים, נדרש לעבור בדיקת אנטיגן מוסדית. בעיקר אידאלי כאשר חושדים ורוצים לקבל תמונת מצב מידית.
  • בדיקת אנטיגן מוסדית – בדיקה שמבצעים במגוון תחנות מורשות ע"י דוגמים מיומנים. מדובר בבדיקה שנעשית ע"י אנשים שעברו הכשרה ואילו התוצאות מגיעות באופן מהיר ביותר. בין רבע לחצי שעה ישנה תשובה.
  • בדיקת אנטיגן ביתית מפוקחת מרחוק – שילוב של שתי האופציות הנ"ל. מדובר בבדיקה שמבצעים באופן עצמאי ושהיא נחשבת מפוקחת, וזאת בזכות פיקוח מרחוק שנעשה ע"י חברות פרטיות שפועלות בהתאם להנחיות של משרד הבריאות. עבור בדיקה מעין זו נדרשים לשלם, אך מצד שני היא חוסכת יציאה מהבית.

קהל יעד זמן ודיוק

עתה לאחר ששתי הבדיקות ברורות, רק נותר לחדד מהם ההבדלים. ובכן בדיקת PCR נחשבת הרבה יותר מדויקת, ועל כן אם חוששים שתוצאה של בדיקת אנטיגן אינה נכונה, ניתן לאפשר לבדיקת PCR להכריע. כמו כן, תוצאות בדיקת  PCRמתקבלות יותר לאט, אם כי באמצעות בדיקות פרטיות הפער מצטמצם משמעותית. מעבר לכך, ראוי לציין שיש הבדלים מבחינת קהל יעד, ופה אנחנו מבקשים להרחיב. ובכן בדיקת PCR בעיקר מיועדת לאוכלוסייה בסיכון ואף לאנשים מעל לגיל 30. הרעיון הוא שאם ישנה חשיבות יתרה להשיג תוצאות מדויקות, ואם אין מקום לסימני שאלה שעלולים למנוע קבלת טיפול מסייע בהקדם הניתן, טוב לדעת שקיים מענה.

משמעות מבחינת תוקף

עוד נוסיף שנכון להיום יש מגוון יעדים בעולם שמצריכים לעבור בדיקת ,PCR או בדיקת אנטיגן מוסדית לפני שמגיעים ליעד. מכאן שיש לוודא איזו בדיקה נחוצה, במיוחד כאשר ההנחיות ממשיכות להתעדכן. מחפשים הבדל נוסף? בדיקת PCR פרטית נחשבת מעט יותר יקרה מאשר בדיקת אנטיגן, אך זאת רק כיוון שהבדיקה נשלחת למעבדה. מעבר לכך, קיים שיקול משמעותי נוסף. תוצאות בדיקת PCR תקפות ל-72 שעות, בעוד שתוצאות בדיקת אנטיגן תקפות רק ל-24 שעות. נתון מעין זה עשוי להיות משמעותי במגוון תרחישים, במיוחד כאשר מדובר ביציאה מהארץ.

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.

נגישות