חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

לומדים – גם לצו הראשון: כל הסיבות שלכם להתכונן מראש ליום החשוב בחיי המלש"ב

אין ספק שהצו הראשון הוא היום הכי חשוב עבור מי מכם שעומד להתגייס לצה"ל בקרוב. במאמר הבא נסביר מה זה צו ראשון, למה חשוב להתכונן לצו הראשון ואיך עושים את זה על הצד הטוב ביותר.

מה זה צו ראשון?

הצו הראשון הוא הזימון הראשוני שתקבלו מצה"ל אם עברתם את גיל 16. ביום הזה אתם תצטרכו להתייצב ולעבור מגוון רחב של בדיקות וכן מבחנים לצו ראשון. מטרתו של היום הזה היא לאפשר לצה"ל לקבל עליכם מידע ראשוני שיסייע לו להתאים לכם את התפקיד הרלוונטי ביותר. ביום הזה צה"ל יקבל עליכם למעשה את חוות הדעת הראשונה עליכם ויש לו משמעות מכרעת על העיסוק שלכם בהמשך השירות, על כך נדבר מיד.

למה חשוב להתכונן לצו הראשון?

הצו הראשון הוא למעשה היום בו צה"ל יקבע את העתיד שלכם בתור מלש"בים. ככל שתצליחו יותר ביום הזה ותקבלו ציון גבוה יותר במבחן הפסיכוטכני למשל, כך הסיכוי שלכם להתמיין לתפקיד יותר נחשק ויותר משמעותי עולה. זו בדיוק הסיבה שבגינה אנחנו ממליצים לכם לעשות את כל ההכנות שאתם צריכים על מנת להתכונן ליום הזה. מעבר לעובדה שהיום הזה יקבע את עתידכם בצה"ל, הוא יקבע גם לא מעט את העתיד שלכם באזרחות, נדבר על כך בהמשך.

מה תעברו בצו הראשון?

כשתקבלו את הזימון בשלב הראשון אתם צריכים למלא את הפרטים שלכם בשאלון שנקרא צו ברשת, שם תצטרכו להזין את הסיסמה שקיימת על הזימון. באמצעות האתר מתגייסים תצטרכו למלא שאלון רפואי וטופס נוסף שקשור לבגרויות שעשיתם. זהו, כעת אתם מוכנים ליום הזימון עצמו שבו תצטרכו להגיע ללשכת הגיוס.

בשלב הראשון תצטרכו למסור נתונים יבשים למאבחנת הפסיכוטכנית, נתונים כמו כתובת, מצב ההורים, מצב הלימודים שלכם ועוד. בנוסף, תעברו מבחן שנקרא מבחן סימול בעברית שיקבע את ציון ההשכלה הראשוני שלכם. לאחר מכן תצטרכו לעבור בדיקה רפואית שתסייע לצבא לקבוע מה הפרופיל שלכם.

 

 

כעת אתם מגיעים שני שלבים מאוד חשובים שעליכם להכין את עצמכם לקראתם, הראיון האישי והמבחנים עצמם. מטרתו של הראיון האישי הוא לאפשר למאבחנת להכיר אתכם יותר לעומק ולהתאים לכם את התפקיד הרלוונטי ביותר עבורכם. בראיון האישי תישאלו שאלות אישיות שנוגעות למגוון נושאים כמו ערכים, מוטיבציה, התנהלות ועוד.

זה הזמן שלכם להציג את עצמכם הכי טוב שניתן, יש לראיות השפעה משמעותית על ההמשך. לאחר מכן, תצטרכו לעבור מבחנים של צו ראשון, שהם החלק המלחיץ ביותר. במסגרת המבחנים הללו תישאלו שאלות קצובות בזמן שנוגעות בין השאר לחשיבה כמותית, מילולית וצורנית.

אז איך מתכוננים לצו הראשון?

כשאנחנו מתכוונים להכנה לצו ראשון אנחנו מתכוונים להכנה שתסייע לכם להפגין את היכולות הטובות ביותר הן בראיון האישי והן במבחנים. כיום יש מגוון פלטפורמות אונליין שיסייעו לכם להתכונן כמו שצריך ליום הזה, בין השאר תוכלו לעבור מבחן צו ראשון לדוגמא חינם, סימולציות שונות ואפילו לקחת קורס הכנה מלא לצו ראשון.

במהלך קורס כזה תוכלו בין השאר להיחשף למאגר שאלות מגוונות, תרגול שאלות בנושאי הבחינה, הכנה לראיון אישי, פירוט על פתרון התרגילים השונים, היכרות עם מרכיבי הבחינה ועוד. ככל שתכינו את עצמכם יותר טוב ליום הזה, כך תגיעו מוכנים יותר הן מבחינה מקצועית והן מבחינה מנטלית.

לסיכום

אם אתם עומדים להגיע ללשכת הגיוס לצו הראשון, אנחנו בהחלט ממליצים לכם להכין את עצמכם על הצד הטוב ביותר. לצו הראשון יש משמעות מכרעת לכל הקשור לעתיד שלכם בצה"ל ואפילו באזרחות.

נגישות