חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

צעד צעד: פרקי תהילים לקריאה פעם בשבוע

מי שרוצה להתחבר לאמונה ולדת היהודית, מי שרוצה הגנה בחיי היומיום על ידי תפילה ובאמצעות ידע – מי שמרגיש שהוא רוצה להתקרב יותר  למסורת היהודית: יוכל לקרוא פרקי תהילים פעם בשבוע או בכול יום. הבחירה בידכם. ספר תהילים הוא חלק מספרי המקרא הכולל קטעי ספרות, משפטי חכמה ורגעי הארה ותהילה עבור מי שקורא ממנו. המסורת היהודית ייחסה קריאה מתוך הספר לאישים חשובים בדת היהודית כמו דוד המלך ושאר מלכים ואנשי רוח. כיום, הספר מתורגם לכמה שפות והוא נהוג גם בברית החדשה.

ספרי תהילים כולל קאנון יהודי עם 150 פרקי תהילים מהם אפשר לקרוא. בספר תמצאו מזמורים נוספים אשר נחשבים מעניינים ובעלי משמעות. תהילים הוא הספר שנחשב הארוך ביותר בתנ"ך, שאנו מכירים. השם 'תהילים' שניתן  לספר נגזר בצורת רבים של המילה 'תהילה' או 'שבח'. בימי הביניים נהגו לקרוא לספר 'תילים' או 'תהילות'.  אם אתם רוצים לקרוא מתוך ספר תהלים פעם בשבוע, באתר כיפה תמצאו פרקים המתאימים לכל יום בשבוע. כיום לא צריך לקנות סידור כדי לקרוא, ואפשר לקרוא את הפרקים באינטרנט שזמינים באתר כיפה.

מי כתב את הספר תהילים?

מקור המזמורים הנמצאים בסוף התנ"ך וידועים כתהילים, אינו הוכח או ידוע, אבל יש שסבורים כי דוד המלך הוא זה שיזם את כתיבת ספר תהילים ועשה זאת על ידי אנשים חכמים וגדולים בתורה כמו אברהם אבינו, הימן, בני קורח, מלכי צדק ועוד.  המזמורים נועדו לאפשר חכמה, דעת, קרבה לדת, חיזוק אמונה וגם הגנה – כך רבים מאמינים ויש שנושאים עמם ספרי תהילים בכיס, החל מבעת גיוס לצה"ל או יציאה למלחמה, עד למצבים של מסעות בעולם. בנוסף לכך, יש את מי שפשוט רוצה לקרוא תהילים בדרך לעבודה ואת מי שיעשה זאת בזמנו הפנוי. אין זה משנה מתי קוראים, העיקר היא ההבנה של המזמורים ומשמעותם.

צעד צעד: פרקי תהילים לקריאה פעם בשבוע

אז למה כדאי לקרוא תהילים כל יום בשבוע?

אחת הסיבות לקריאה יומית קורית משום שספר זה מחולק לחמישה חומשי תורה. בחלק הראשון אפשר למצוא 41 מזמורים, בזמן שהחלק השני כולל 31 מזמורים. בחלקים האחרונים כמו השלישי והרביעי תמצאו 17 מזמורים והחמישי מכיל 44 מזמורים. מטרת החלוקה היא לאפשר קריאה של תהילים בכול ימות השובע ולאפשר קריאה ביום אחד או אפילו בחודש שלם! הכול ביחס לרצון של מי שקורא את המזמורים. בין המזמורים תמצאו כתבי יד של הפשיטא ממשיכי הספר, כמו גם מזמורים לא ידועים אשר מגיעים ממגילות קומראן.

חשוב לדעת שעל פי המסורת היהודית את המזמרים מפרקי תהילים נהג עם ישראל לקרוא בבית המקדש בעת העלאת קורבנות. בצד הרוחני ביהדות קריאה מספר תהילים מאפשרת סגולה, רוחניות, חכמה, חדר וישועה. לכן לא מעט אנשים בוחרים לקרוא תהילים.

הנה מספר מזמורים מומלצים

כיום יש מספר מזמורים מומלצים כמו למשל מזמור קי"ט שמתאימה עבור מי שמחפש פרנסה טובה או זיווג טוב. עוד תמצאו מזמורים שכל אחת ואחד יכולים להזדהות עמם משום שהם מספקים משפטים ותובנות אישיים דתיים ותובנות על אמונה ולאום. בין היתר תמצאו מזמורים עם מספר עמוק כמו: 'רועי לא אחסר', 'בצאת ישראל, ו'מלך הכבוד'. כל אלה עוסקים בנפש האדם, בייסורי הנפש ובמצבו הפרטי של האדם. המזמורים מכילים משפטים וחכמה שרבים יכולים להזדהות עמה. אז זה הזמן להתעמק בספרים ולדעת מה מתאים לכם לקרוא ומה משמח אתכם.

נגישות