חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

תוכנית הפטור מוויזה לארה"ב: מה צריך לדעת עליה והאם היא כוללת גם ישראלים?

כולם יודעים שכשמדברים על טיול לארצות הברית, מתלווה לשיחה גם המילה "ויזה". אזרחי ישראל חייבים להוציא אשרת כניסה לארצות הברית לפני שהם טסים אליה, כדי שיוכלו לעבור את ביקורת הגבולות ולהתחיל את הטיול. עם זאת, יש לארצות הברית תוכנית מיוחדת הפוטרת אזרחים מ-40 מדינות ברחבי העולם מהצורך להוציא ויזה. האם התוכנית רלוונטית לישראלים? בואו לגלות את התשובה במאמר הזה.

תוכנית VWP

הכירו את תוכנית VWP, או Visa Waiver Program. כשמה כן היא, התוכנית לוויתור על ויזה. בתוכנית זו חברות 40 מדינות מרחבי העולם, וכל אזרחי המדינות האלו פטורים מהוצאת אישור כניסה לטיול בארצות הברית, בתנאי שהביקור שלהם הוא למטרת תיירות, עסקים, טיפול רפואי או קונקשן למדינה אחרת, וזמן השהות שלהם בארצות הברית אינו עולה על 90 ימים. זה לא אומר שהם יכולים פשוט לטוס לארצות הברית כמו שהם טסים לכל מדינה אחרת שאינה דורשת ויזה, אבל התהליך הבירוקרטי שהאזרחים צריכים לעבור כדי להיכנס לארצות הברית קל וקצר הרבה יותר, ומתבצע בצורה מקוונת במערכת ESTA, שעליה נפרט בהמשך.

רשימת החברות ב-VWP

אלו הן המדינות החברות בתוכנית: אוסטריה, אוסטרליה, איטליה, איסלנד, אירלנד, אנדורה, אסטוניה, בלגיה, ברוניי, בריטניה, גרמניה, דנמרק, קוריאה הדרומית, הולנד, הונגריה, טאיוואן, יוון, יפן, לוקסמבורג, לטביה, ליטא, ליכטנשטיין, מונקו, מלטה, נורבגיה, ניו זילנד, סינגפור, סלובניה, סלובקיה, סן מרינו, ספרד, פורטוגל, פינלנד, צ׳ילה, צ׳כיה, צרפת, שוודיה ושוויץ.

 

 

האם ישראל תצטרף ל-VWP?

על אף השמועות והשיח בנושא, נכון לרגע זה ישראל אינה חברה בתוכנית הפטור מוויזה משום שהיא אינה עומדת בקריטריונים של כניסה לתוכנית: אומנם אחוז הסירוב לוויזה בישראל ירד מתחת ל-3 אחוזים בהתאם לתנאים, אך יש עוד כמה עניינים שצריכים להתרחש לפני שישראל תצטרף לתוכנית, למשל הסדרת עניינים ביטחוניים המונעים מאזרחים אמריקאיים מסוימים להגיע לישראל בחופשיות, לצד כמה שינויי חקיקה שארצות הברית דורשת מישראל כמו היכולת לבקש מידע פלילי על אזרחים המעוניינים להיכנס אליה. אזרחי ישראל שיש להם אזרחות זרה באחת מהמדינות שציינו מעלה יכולים להשתמש באזרחות הזאת כדי לקבל אישור כניסה מהיר לארצות הברית ובלי להתעסק בבירוקרטיה של הוצאת ויזה.

חשוב לציין שוויזה או חלופותיה אינן מבטיחות כניסה לארצות הברית, משום שכל מי שנוחת שם צריך לעבור בביקורת הגבולות, אך בדרך כלל לא נוצרות בעיות. כמו כן, אישור הכניסה לאזרחים ב-VWP לא מתאים לכל מטרות הביקור, כמו לימודים או עבודה, ולפעמים יש צורך בהוצאת ויזה אחרת המתאימה לצורכי הביקור.

שימוש במערכת ESTA

אזרחים של מדינות החברות בתוכנית VWP אומנם פטורים מהוצאת ויזה, אך הם עדיין צריכים לקבל אישור כניסה לארצות הברית. היום הרבה תהליכים הפכו להיות מקוונים, ממילוי דוחות מס שנתיים באינטרנט ועד הזמנות מצרכים הביתה, וגם הוצאת אישור הכניסה לארצות הברית היא מקוונת. ארצות הברית הקימה את מערכת ESTA, שבאמצעותה ממלאים טופס מקוון שהוא החלופה של חברי VWP לוויזה. התהליך די קצר ואינו מסובך, אך הוא דורש מילוי מדויק של הטפסים, ואנשים רבים פונים לכל מיני חברות המתמחות בהוצאת אישורי כניסה מכל הסוגים לארצות הברית, כדי שהם ישיגו בשבילם את האישור ויימנעו מטעויות בירוקרטיות.

סיכום

כל אדם חייב באישור כניסה לארצות הברית, אך אזרחים מ-40 מדינות נבחרות ברחבי העולם זכאים לפטור מוויזה באמצעות תוכנית VWP. הפטור הזה תקף לאנשים המעוניינים לטוס למטרת תיירות, עסקים, קונקשן למדינה אחרת או טיפול רפואי, לתקופה של 90 יום או פחות. אם יש לכם אזרחות זרה מאחת המדינות בתוכנית הרווחתם פטור מוויזה, אך גם בלי הפטור הזה תוכלו להיכנס לארצות הברית, ותצטרכו להוציא ויזה בתהליך בירוקרטי קצת יותר ארוך.

נגישות