חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

מנהגי החינה: המדריך המלא

חינה היא מנהג מסורתי אותו מקיימים יוצאי עדות המזרח  . מדובר בדרך לחגוג את החתונה המתקרבת באופן מסורתי ואינטימי עם מוזיקה עדתית, ריקודים מסורתיים, אוכל טוב ומריחת משחה שנקראת 'חינה' שעשויה ממצח בשם 'הכופר הלבן' שנחשב מעולה לסגולה והצלחה.

מלבד המסורת, חינה היא אירוע שזוגות רבים נהנים ממנו משום שמדובר בחגיגה שקודמת לחתונה שקורית עם האנשים הקרובים ביותר לזוגות. החגיגה מציעה מוזיקה פולקלורית, מאכלים שהזוג אוהב, מתנות שמקבל הזוג שיעזרו לו להתחיל את חייו בבית נעים וכיפי, לצד שמחה וחגיגה אמיתית שגורמת לזוג להרגיש כמו נסיך ונסיכה. אבל איזה מנהגים חוגגים בדרך כלל בטקס החינה? הנה מספר מנהגים מרכזיים:

מריחת משחת חינה

משחת החינה היא משחה שמכינים עבור אירועים מסוג זה, בעיקר בקרב עדות המזרח. מדובר על משחה אותה מייצרים מצמח בשם 'הכופר הלבן'. מדובר בצמח שידוע ככזה שמספק לפי האמונה: הצלחה, פוריות, מזל ופרנסה. מהצמח מפיקים משחה אותה מורחים בזמן הטקס  על כפות הידיים של החתן והכלה ושל שאר המשתתפים כדי שכולם יוכלו להנות מהצלחה, מזל, בריאות ושגשוג. את המשחה מכינות בדרך כלל הוספת הסבתות או ה'מאמות' של העדה שנושאות את החינה בקערות גדולות אל עבר הזוג ומורחות את המשחה על כפות הידיים של המשתתפים בזמן הריקודים והשמחה.

בחירת לבוש מסורתי

בזמן החינה מרבית האורחים, והחתן והכלה כמובן, בוחרים להתלבש בלבוש מסורתי נוצץ וצבעוני שנחשב חלק בלתי נפרד מהאירוע. בטקס החינה נהוג לשכור תלבושות כמו כפתנים מרוקאים, שמלות חגיגות ונוצצות עבור הכלה והנשים הקרובות אליה. במסורת התימנית לובשת הכלה תלבושת בשם 'סארי' ירוק המלווה בתכשיטים תואמים. את הכלה והחתן מובילים אל הטקס במיטת אפריון מפוארת. את התלבושות המסורתיות עבור החינה אפשר להשכיר מחברה מומחית בהפקות אירועים מסוג זה. גם האורחים לובשים תלבושות מסורתיות ונהנים ממסורת לצד שמחה גדולה.

מנהגי החינה: המדריך המלא

הגשת אוכל מסורתי

בזמן טקס החינה והחגיגה עצמה מגישים אוכל מסורתי. מדובר באותן סופגניות ספינג' המוגשות לצד פלטת מטוגנים, פשטידות ירקות, לחמים מיוחדים כמו לחם מטוגן בשם 'פריקסה' אותו ממלאים בדגים, תפוחי אדמה וביצה ושאר מאכלים טעימים מן העדה. עוד מגישים דגים קרים, סלטים וכל מה שדרוש כדי שהאורחים ישבעו. בין היתר אפשר להגיש מגש מתוקים שיכלול עוגיות שקדים, עוגות סולת, שוקולדים מיוחדים, עוגות, ושאר קינוחים מתוקים המוגשים לצד תה מהביל או קפה חם.

הענקת מתנות או נדוניה

בזמן החינה מעניקים הקרובים של הזוג מתנות שנחשבות נדוניה כמו מצעים ומגבות, כלי בית ופיג'מות וכל מה שהופך את הבית העתידי של הזוג לנעים וחמים. בזמן האירוע אפשר להעניק גם תכשיטי זהב לחתן ולכלה – סמל לעושר ובטחון כלכלי בעתיד.

ארגון איוונט יפיפייה ואותנטי

ארגון חינה נועד לספק אירוע מפואר ומסורתי עם תפאורה מתאימה, כסאות נוחים ומפוארים, אוהל חינה אותנטי, תלבושות מסורתיות מקוריות, שולחנות מקושטים, דוכני מזון מרהיבים וצבעוניים ושאר אלמנטים מסורתיים חגיגיים. כדי  לארגן את החגיגה על הצד הטוב ביותר, כדאי להיעזר בחברות הפקת חינות שמספקות את כל מה שדורש לאירוע כזה ומארגנות וגם מפעילות חינה מהסרטים!

נגישות